Kas mäletate, kuu aega tagasi olid kohalikud valimised?
Varsti on seda vist raske mäletada, sest Tallinna linnavolikogus algab taas
traditsiooniline vaikelu. Veel ei moodusta asendusliikmed volikogu koosseisu
enamust, nagu eelmise koosseisu lõpus, aga liikumine on selles suunas.
Ka volikogu esimest istungit pandi Riigikogu ööistungite ja Sirbi skandaali varjus vähe tähele. Siiski on aeg kokkuvõtteid teha. Nüüd on teada nii lahkunud pardid kui ka nende poolt petetud ja lollitatud valijate arv.
Möödunud Tallinna linnavolikogu valimistel korjasid peibutuspardid (ministrid, riigikogu liikmed ja maavanem) ligi 60 000 (täpsemalt, 59 172) häält. Need olid saadikud, eks loobusid ametite sobimatuse tõttu linnavolikogu tööst esimeses ja teises ringis.
Kõige tõsisemat petukaupa pakkus Reformierakond. Pardid kogusid 67% erakonna tulemusest. Kõik valituks osutunud loobusid koheselt saadud mandaatidest. Järgnesid Isamaa ja Res Publica Liit (35% tulemusest partidelt), Sotsiaaldemokraadid (33% partidelt) ja Keskerakond (19% partidelt). IRL-l loobus mandaadist 10 saadikut 16-st, sotsidel 3 saadikut 8-st ning Keskerakonnal 16 saadikut 46-st. Loobujaid võib lisanduda veelgi, eriti Keskerakonnal.
Eelmisel nädalal toimus Tallinna linnavolikogu istung. Tähelepanuväärne ja oodatud sündmus. Kuid midagi põnevat võrreldes valimiskampaanias toimunuga ei olnud.
Volikogu esimees ja linnapea valiti tuimalt. Opositsioon end ei mobiliseerinud. Oleks vähemalt oodanud opositsiooniliidri Eerik-Niiles Krossi ülesseadmist kandidaadina linnapea ametikohale.
Kopterite akud said selleks korraks tühjaks. Kõlas vaid hädine nurin: isegi demokraatiat ei viitsitud meiega mängida. Aga kas seda ka nõuti?
Kahjuks praegune olukord ei üllata. Sellist vaikivat elu on opositsioon Tallinna volikogus elanud pikka aega. Kas ei oleks aga aeg valijatel ja ajakirjandusel valituks osutunud ning siis ära kadunud volikogu pärisliikmetele Toompeal ja Stenbocki majas meelde tuletada, et nad petsid otseselt 60 000 tallinlast ja kaudselt veel suuremat hulka. Peibutuspardid on maad võtva vaikelu pärast vastutavad.
1 kommentaar:
Võimalik on anda toetusallkirja Jõksi poolt välja käidud ettepanekule:
Teeme ettepaneku sätestada regulatsioon, millega kohaliku omavalitsuse volikokku kandideerinud Riigikogu liige ja Riigikogu liikme mandaati omav valitsuse liige kaotab volikokku valituks osutumise korral automaatselt Riigikogu liikme mandaadi.
Selline regulatsioon välistab olukorra, kus Riigikogu ja valitsuse liikmed kandideerivad kohalike omavalitsuste volikogudesse vaid peibutuskandidaadina ja eeldab, et kandideeriv isik tõepoolest ka asub volikogusse või omavalitsusse tööle.
http://petitsioon.ee/ei-peibutuspartidele
Postita kommentaar